Flutter Kullanım Alanları

tarafından admin
0 yorum

Flutter; mobil, web ve masaüstü uygulamaları geliştirmek için kullanılan, açık kaynak kodlu bir uygulama arayüzü araç takımıdır. 2017 yılında Google tarafından geliştirilen Flutter’ı tüm geliştiriciler ücretsiz bir şekilde kullanılabilir.

Mobil uygulamaları pratik bir şekilde geliştiren yazılım geliştirme kiti ve yazılım geliştirme aşamasında kullanılan kullanıcı ara yüzü (UI) bileşenlerini barındıran framework’den oluşur.

Flutter üzerinden bir uygulama geliştirmek için Dart programlama dili kullanılır. Dart programlama dili 2011 yılında Google tarafından geliştirilmiştir. Dart programlama dili kullanarak kodlar okunabilir ve değiştirilebilir.

Flutter yardımıyla hem IOS hem de Android işletim sistemlerinde yüksek uyum sağlayacak uygulama tasarımı yapılabilir. Flutter çapraz bir platformdur. Aynı altyapıyı kullanır. Çapraz platformlu mobil uygulamalar sayesinde hem maliyet hem de zaman açısından tasarruf sağlanır. Aynı zamanda Flutter’ın Hot Reload özelliği sayesinde kodlama yaparken yapılan değişiklikler anında görülür. Bu da zamandan ve paradan tasarruf sağlayarak hızlı bir şekilde uygulama geliştirilmesine olanak verir. Yine Flutter kullanarak 2D mobil uygulamalar oluşturabilir; kamera, konum verisi, internet, depolama ve diğer 3. Parti SDK’lara ihtiyaç duyan mobil uygulamalar geliştirebilir.

Flutter’ı Kimler Kullanır?

Flutter geliştiriciler ve tasarımcılar için mobil uygulama oluşturmayı sağlar. Uygulama geliştirmeyi hızlandırır ve uygulama maliyetini ve karmaşıklığı azaltır.

Yöneticiler ve işletmeler için de Flutter, uygulama geliştiricilerinin tek bir mobil, web ve masaüstü uygulamada birleştirilmesine ve tek bir kod tabanından birden fazla platform kontrolü oluşturmasını sağlar.

Flutter Kullanım Alanları Nelerdir? Flutter ile Oluşturulan Uygulamalar

Flutter e-ticaret sitelerindemobil uygulama oluşturmada, mobil oyun geliştirmede ve bireysel/kurumsal ihtiyaca yönelik çözümler sunan mobil uygulamalarda kullanılır. WindowsLinux ve Mac sistemlerinden birinde aynı kod tabanı kullanılabilir.

Flutter ile uygulama geliştirmeyi dünyanın her yerinden her büyüklükte işletme tercih etmektedir. Google, Google Ads, Google Asistan ve Google Stadia uygulamaları, 50 milyondan fazla indirilen Alibaba uygulaması Xianyu uygulaması, ses kayıt uygulaması ToplineThe New York Times için popüler Ken Ken bulmacası ve eBay Motors Flutter kullanılarak geliştirilen uygulamalardan bazılarıdır.

Ayrıca Yandex, Airbnb, Uber, eBay ve diğer önde gelen şirketler de Flutter ile uygulamalar geliştirmektedir. Flutter geliştirici ekibi, 2.000.000 geliştiricinin Flutter’ı kullanıdığını ve Play Store‘da yaklaşık 50.000 Flutter uygulaması yayınladığını öne sürüyor.

Flutter Neden Tercih Edilmelidir? Flutter Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Flutter mobil uygulama geliştiricileri tarafından seviliyor ve her geçen gün popülaritesi artıyor. Peki, Flutter kullanmanın avantajları nelerdir?

1. Öğrenmesi kolaydır

Deneyiminiz olsun ya da olmasın, Flutter’i öğrenmek ve onunla mobil uygulamalar geliştirmek kolaydır. Özellikle daha önceden Java, Python, C# veya diğer nesne yönelimli diller ile çalışmış geliştiriciler Flutter’i kolaylıkla öğrenebilirler.

2. Uygulama geliştirmeyi hızlandırır

Hot-Reload özelliği sayesinde kod üzerinde yapılan değişiklikler aynı anda görülebilir. Bu da yazılım geliştirme sürecini hızlandırır.

Ayrıca Flutter’ın widget kitaplığı, geliştiricilere önceden hazırlanmış işlevlerle kodlama süresini azaltır. Hız beraberinde maliyetleri de düşürür.

Sıcak yeniden yükleme özelliği de geliştirme sürecini hızlandıran bir diğer etkenlerdendir. Bu özellik, değiştirilen kodun bir saniyeden daha kısa sürede yeniden yüklenmesini sağlar ve hata düzeltme sürecini çok daha basit ve hızlı bir hale getirir.

3. Kütüphane desteği

Flutter, Skia Grafik Kitaplığını kullanır. Bu kitaplık sayesinde hızlı yüklenmiş ve sorunsuz bir uygulama deneyimi yaşanır. Ayrıca Flutter’in çok sayıda eğitim dökümanları da bulunur.

4. Gelişen topluluk

Açık kaynaklı olduğu için herkes Flutter’ı ücretsiz bir şekilde kullanabilir. Dahası, ekosistemi destekleyen ve geliştiren bir toplulukları da var! Flutter’da yeniyseniz ve bununla ilgili bilgi edinmek istiyorsanız, Flutter dünyasındaki son yeniliklerden haberdar olmak istiyorsanız Reddit, GitHub ve Discord gibi çok sayıda çevrimiçi topluluk ve kaynak bulabilirsiniz.

Stack Overflow tarafından yapılan yıllık ankete göre, Flutter en popüler kütüphaneler ve çerçeveler listesinde beşinci sırada yer alıyor. Yine ankete göre Flutter ve React Native’in en çok aranan iki çapraz platform teknolojisi olduğu görülüyor.

5. Tek bir kod tabanı

Tek bir platformda uygulama oluşturmayı düşünmek başarıyı düşürür. Bu nedenle geliştiriciler hem IOS hem de Android cihazlar için uygulama geliştirirler. Flutter kullanılarak bu geliştirme süreci hızlandırılır, platformlar arası geliştirme basitleştirilir.

Geliştiriciler, her platform için ayrı kod oluşturmak yerine Flutter’ın tek kod tabanından yararlanırlar. Kodlar hem iOS hem de Android cihazlarda farklı kod tabanları yazmadan çalıştırılır. Yalnızca mobil Android ve IOS için değil, web, masaüstü ve daha fazlası için kullanmanızı sağlar.

6. Google desteği

Flutter, Google tarafından destekleniyor. Hatalar anında düzeltiliyor ve gelecekte de Flutter’in varlığı devam edecektir. Ayrıca Google’ın üzerinde çalıştığı zircon çekirdeğine dayalı açık kaynaklı bir işletim sistemi olan Google Fuchsia ile Flutter kullanılarak uygulamalar geliştiriyor.

7. Yüksek performans

Bir uygulamanın performansını değerlendirmede birçok faktör rol oynar: merkezi işlem birimi (CPU) kullanımı, saniyedeki istek sayısı, ortalama yanıt süresi, saniyedeki kare sayısı. Flutter, 58 fps ve 220 milisaniyelik bir başlatma süresi ile Xamarin ve Raect Native’i geçerek en yüksek performans gösterenlerden biri olmuştur. Performansı yavaşlatan herhangi bir köprüsü olmaması, doğrudan kod derleme yapılabilmesi özellikleriyle Flutter uygulamalarının hızı yüksektir.

8  Taşınabilirlik

Dart programlama dilinin taşınabilirlik ve derleme özellikleriyle, aynı kod tabanı web ve beş ana işletim sistemine dağıtılabilir: iOS, Android, Linux, macOS ve Windows.

Flutter Ne Kadar Sürede Öğrenilir? Flutter Eğitimi ve Online Flutter Dersleri

Flutter öğrenmek zor mu? Flutter ne kadar sürede öğrenilir gibi sorularla sıkça karşılaşılır. Genel olarak, Flutter’ı öğrenmek kolaydır. Flutter öğrenmenizin ne kadar süreceği, istediğiniz hedefe ulaşmak için ne kadar Flutter bilmeniz gerektiği gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Ayrıca önceki programlama deneyimiöğrenme yöntemi ve öğrenmeye ayrılan zaman da Flutter öğrenme süresini etkileyen faktörler arasındadır.

Daha önceden JavaPython, C# veya diğer nesne yönelimli diller gibi diğer dillerle sık çalışan geliştiriciler, Flutter’ın bu dillerle hem yapısal hem de sözdizimsel olarak benzer olması nedeniyle öğrenmede sorun yaşamazlar.

Geliştirme yolculuğunun başında olan, deneyimi daha az geliştiriciler için Flutter’ın geniş kitaplığı uygulama oluşturmayı kolaylaştırır. Flutter eğitimleri ve dokümanları çok sayıdadır. Flutter öğrenmek için şu dokümanları ve eğitimleri inceleyebilirsiniz:

Flutter Awesome, kitaplıklar, kullanıcı arayüzleri, uygulamalar ve daha fazlasını sunan kapsamlı bir Flutter kaynağı.

Flutter-dev Google Grubu, geliştiriciler için teknik konularda yardım sağlayan yararlı bir kaynak.

Flutter-dev subreddit, kullanıcıların kaynakları ve uzmanlıkları paylaştığı resmi Reddit Flutter topluluğu.

Flutter tutorials, IOS ve Android mobil uygulamalar oluşturmak için Flutter çerçevesini nasıl kullanılacağını öğretir.

Udemy, sıfırdan ileri seviyeye kadar birçok kapsamlı Flutter eğitimleri bulundurur.

Coursera, ücretli veya ücretsiz çok sayıda Flutter eğitimleri bulunur. Ayrıca  eğitimler sonunda genellikle CV’nizi güçlendirecek sertifikalar da verilir.

You may also like

Yorum Yap

Sepet0
Hiç ürün yok
Alışverişe Devam et
0
×